Szablony domyśle i ich optymalne ustawienia

Czy wiesz, że… ?

Jak wiadomo tworząc nowe dokumenty w SOLIDWORKS należy użyć odpowiednich szablonów. Szablony domyśle instalują się wraz z programem, jednak każda firma może utworzyć własne szablony. Szczególnie ma to znaczenie pod kątem specyficznych ustawień (właściwości dokumentu) oraz właściwości dostosowanych.

W Opcjach systemu znajduje się ustawienie Szablony domyślne. Możesz tam wybrać jedną z dwóch opcji:

  • Zawsze używaj te domyśle szablony dokumentu lub
  • Pytaj użytkownika o wybranie szablonu dokumentu

szablony domyślne

Którą z opcji powinno się wybrać?

To zależy od sytuacji. Jeżeli w danej firmie używa się wielu szablonów (np. część w calach, część w milimetrach lub rysunek ofertowy, rysunek wykonawczy), to lepszym wyborem będzie Pytaj użytkownika o wybranie szablonu dokumentu. Co prawda każdorazowo trzeba wskazać szablon, ale mamy możliwość jego wyboru. Z kolei jeżeli w ustawieniach zdefiniowano wyłącznie po jednym szablonie, nie ma sensu powyższe ustawienie.

Kiedy jeszcze warto zmienić na Zawsze używaj te domyśle szablony dokumentu?

Wyróżnię trzy takie sytuację.

1. Podczas otwierania plików importowanych. Jeżeli będzie włączone Pytaj użytkownika o wybranie szablonu dokumentu a otwierasz złożenie, w każdej części trzeba wskazać szablon…

szablony domyślne

2. W operacji Podziel, co skutkuje koniecznością wskazywania szablonu dla każdego wydzielonego obiektu (pod kątem potencjalnego zapisu do złożenia).

szablony domyślne

3. Trzecia sytuacja to taka, kiedy zapisujemy część wieloobiektową do złożenia. Również pozostawienie opcji Pytaj użytkownika o wybranie szablonu dokumentu skutkuje koniecznością wskazania szablonu dla każdej części. Więc zdecydowanie warto włączyć Zawsze używaj te domyśle szablony dokumentu.

Więcej na ten temat możesz przeczytać poniżej.

Przed zapisem części wieloobiektowej warto zmienić to ustawienie

Pamiętaj też, że mając jednocześnie zainstalowanych wiele wersji SOLIDWORKS, szablony domyśle narzuca pierwsza zainstalowana wersja! Oznacza to, że jeżeli jako pierwszą wersję instalujesz np, SW2020 a później SW2018 lub SW2015, to w każdej wersji będą domyślnie szablony z SW2020. Skutek – nie da się ich użyć w starszych wersjach!

szablony domyślne

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.