Odpowiednik penetracji w miejscu połączenia rur z konstrukcji spawanych

W dodatku Routing, który służy m.in. do projektowania instalacji rurowych, istnieje polecenia Penetracja. Służy ono do wycięcia otworu w miejscu połączenia dwóch rur o różnej średnicy.

penetracja

penetracja

Jednak nie wszyscy korzystają z Routingu, wówczas w jakimś stopniu można podobne instalacje narysować konstrukcjami spawanymi. Problemem jest to, że tutaj nie ma analogicznej operacji jak penetracja.

Poznaj więc moje rozwiązanie tego zagadnienia.

Sytuacja dotyczy dwóch przenikających się rur o różnej średnicy. W związku z tym, musiały być wykonane w dwóch oddzielnych operacjach i nie są przycięte. Nie używam polecenia Przytnij/Wydłuż tylko Przecięcie.

penetracja

Po zaznaczeniu obu rur wybieram Utwórz oba i na Liście regionów pozostawiam dwa lub trzy obiekty. Dwa wówczas, jeżeli mniejsza rura ma być cięta zewnętrzną ścianą większej. Niestety w takim przypadku trzeba jeszcze odsunąć poleceniem Przenieś ścianę ścianę otworu.

Jeżeli chcesz, aby mniejsza rura wchodziła do wewnątrz, wówczas pozostawiam trzy obiekty a dwa wykluczam. W takiej sytuacji należy ręcznie scalić te obiekty poleceniem Połącz (dodawania). Nie można zaznaczyć w opcjach przecięcia scalania, ponieważ program scali wszystkie trzy obiekty w jeden.

penetracja

Tak czy inaczej za pomocą w zasadzie dwóch operacji jestem w stanie wykonać “penetrację” w przypadku konstrukcji spawanej.

penetracja

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.