Narzędzie Sprawdź, czy istnieją aktualizacje

Czy wiesz, że… ?

Jeżeli masz włączony Pobieracz w tle, to aktualizacje będą pobierane automatycznie, a przynajmniej będziesz o poinformowany o ich pojawianiu się. Natomiast, czy pobieracz jest aktywny należy zdecydować podczas instalacji. Oczywiście możesz uruchomić modyfikacje instalacji i zmienić ustawienia pobierania. Poniżej kilka informacji na ten temat.

Użyj pobieracza w tle dla przyszłych pakietów Service Pack

Dziś jednak napisze kilka słów, co zrobić jeżeli pobieracza nie używamy – ja osobiście tak mam.

Jak wiadomo cykl życia produktu SOLIDWORKS to jeden rok. Tzn., że od pojawienia się danej wersji jesienią danego roku, wersja ta jest rozwijana nieco ponad rok. Trzeba mieć jasność, że pracę nad danym wydaniem zaczynają się o wiele wcześniej, mamy przecież wersje testowe Alpha, Beta i dopiero po tym etapie pojawia się SP0. Często jest jeszcze wersja Pre Release, która niestety zazwyczaj wymaga odinstalowania przed zainstalowaniem właściwej SP0.

O pojawieniu się nowej wersji wszyscy wiedzą, jest to medialne (w środowisku) wydarzenie. Ponadto jeżeli ktoś ma włączone powiadomienia w programie, to widzi taką informacje i może pobrać SOLIDWORKS.

A co z service packami?

One zazwyczaj wychodzą co 2 – 2,5 miesiąca, przy czym pierwszy SP1 najczęściej pojawia się na przełomie roku. Drugi pojawia się, a raczej pojawiał – gdyż obecnie wychodzi później – w okolicy konferencji SOLIDWORKS WORLD (obecnie 3Dexperience). I tak dalej, aż ostatni service pack wychodzi pod koniec roku, kiedy już jest na rynku kolejne nowe wydanie programu. Najczęściej w ciągu roku pojawia się więc pięć uaktualnień: SP1, SP2, SP3, SP4 i SP5. Ale miały miejsce w przeszłości dodatkowe uaktualnienia, które przyjmują oznaczenie np. SP2.1 albo SP5.1.

Czy warto instalować każdego SP – service packa?

Moim zdaniem nie warto, ale osobiście uzależniam instalację od stabilności programu i od ilości błędów wpływających na moją prace. Zdarzało się w przeszłości, że były wypuszczane tzw. Hot Fix’y – czyli krytyczne uaktualnienia naprawiające na szybko jakiś kluczowy błąd.

Moje i nie tylko zdanie jest takie, że jeśli muszę (np. żeby móc poznać nową wersję) to instaluję SP0 zaraz po wydaniu. Ale najlepiej poczekać do service packa 2.0, który usuwa większość znaczących błędów w nowym programie. Duże firmy często działają w ten sposób, że wprowadzają daną wersję z rocznym opóźnieniem. To znaczy, że jak na rynku jest wersja 2022, to oni pracują na wersji 2021 z SP5 – czyli ostatnim możliwym service packiem. Ma to oczywiście sens, gdyż zakładamy, że w tej wersji już zostało wszystko poprawione i udoskonalone i dalej już nie będzie rozwijana. Możesz też przeczytać kilka słów na ten temat w moim wcześniejszym wpisie.

Kiedy warto instalować nową wersję programu?

Jak sprawdzać uaktualnienia?

Tak jak pisałem powyżej, jeżeli masz włączone powiadomienia w programie, to informacje o nowej wersji pojawią się w oknie Alerty.

Alerty

Możesz też sprawdzić ręcznie aktualizację wybierając Sprawdź czy istnieją aktualizacje.

aktualizacje solidworks

Pamiętaj, że możliwość pobierania aktualizacji wymaga aktywnej usługi subskrypcji, którą kupuję się standardowo na rok.

aktualizacje solidworks

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.