Kiedy warto instalować nową wersję programu?

Jesienią każdego roku pojawia się nowa wersja SOLIDWORKS. W tym momencie wielu użytkowników, mając aktywną usługę subskrypcji, rozważa instalację najnowszej wersji oprogramowania.

Czy jest to dobry moment?

Myślę, że nie. Wersja SP0 jest finalną wersją udostępnioną do pobrania, wcześniej trwają oczywiście BETA testy. Podczas kilku miesięcy program przechodzi gruntowne testy od wersji Alpha, do Beta1, Beta2, Beta3 i w końcu wersja Pre Release.

Jest do okres, w którym beta testerzy wyłapują mnóstwo błędów. Nawet gdyby testerów było tysiące (a nie ma) to nie są w stanie wyłapać wszystkich błędów i niedociągnięć. Oznacza to, że dopiero wersja wypuszczona dla ogółu klientów z service packiem SP0 jest poddana prawdziwemu testowi.

Nierzadko zdarza się (jak miało to miejsce 2 lata temu), że wersja SP0 ma tyle błędów, iż SOLIDWORKS na szybko wypuszcza hot-fix’a ratującego sytuację. Zazwyczaj jednak wykryte błędy są poprawione w kolejnym service packu, który pojawia się po paru miesiącach.

Przykładowo mamy obecnie pierwszy tydzień nowego roku, a SOLIDWORKS cały czas nie udostępnił SP1. Jest co prawda w wersji EV (early visibility), ale finalnej wersji jeszcze nie można pobrać.

Moje zdanie jest takie, że SOLIDWORKS nadaje się do instalacji dopiero od SP2 lub minimum SP1. W bieżącym roku wszystko jest opóźnione, gdyż wersja komercyjna SOLIDWORKS wyszła z SP01 nieco później i wszystko się przesunęło w czasie. W poprzednich latach w okolicach konferencji SWW (SOLIDWORKS WORLD), czyli na przełomie styczeń/luty, mieliśmy już SP2. W tym roku z pewnością tak nie będzie.

Jeżeli już ktoś musi lub chce instalować SOLIDWORKS z SP0, warto to zrobić jako nową instalację a nie jako zastąpienie starszej wersji. Pozostaje nam wówczas bufor bezpieczeństwa, jeżeli pojawią się błędy krytyczne, uniemożliwiające normalną pracę.

Warto dodać, że duże korporacje, często międzynarodowe z wieloma oddziałami, zazwyczaj posiadają SOLIDWORKS o jedną wersję wstecz. To gwarantuje, że mając np, obecnie SOLIDWORKS 2017 SP5 (ostatni) wszystko co miało być poprawione zostało już wykonane.

Na koniec przypomnę, że na stronie https://files.solidworks.com/Supportfiles/Release_Notes/2018/Polish/relnotes.htm istnieje możliwość sprawdzenia, co w danym service packu zostało poprawione. Są to tzw. SPR – zgłoszenia serwisowe. W momencie kiedy pojawi się SP1 dla SOLIDWORKS 2018 można przeczytać, co być może pozwala już na w miarę bezpieczne zainstalowania najnowszej wersji.

A jak to wygląda w Waszych firmach i jakie macie doświadczenia z instalacją nowej wersji SOLIDWORKS? Czekam na komentarze:)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.