Zmiana szablonu rysunku – czy w ogóle jest możliwa?

Czy wiesz, że… ?

Wielu użytkowników SOLIDWORKS zastanawia się, czy można zmienić szablon dokumentu. Odnośnie zamiany szablonu części lub złożenia pisałem już wcześniej.

A dziś skupię się na rysunkach. Formalnie nie ma takiej możliwości, więc trzeba to zrobić sposobem. Tutaj podkreślę, że wiele osób myli zamianę szablonu z zamianą formatu arkusza. Format arkusza (A0, A1, A3 itp.) oczywiście jest możliwy do podmiany, przy założeniu, że wcześniej zostały takie formaty przygotowane i zapisane. Formaty przechowywane są w innym miejscu niż szablony i mają inne rozszerzenie pliku.

Należy też rozróżnić, że format odpowiada za rozmiar arkusza oraz ewentualnie tabelkę rysunkową, a szablony odpowiadają za ustawienia we właściwościach dokumentu oraz za właściwości dostosowane. Dlatego jeżeli wykonasz rysunek z użyciem nieprawidłowego szablonu, sama zmiana formatu arkusza będzie niewystarczająca.

Rozwiązanie.

Uruchamiam Design Checker > Sprawdź względem istniejącego pliku.

design checker

Możesz wybrać pliki rysunków lub szablonów (1), niestety przynajmniej u mnie nigdy to nie działało (2).

design checker

Ale, w tle otworzył się Design Checker i “przechwycił” ustawienia z wybranego szablonu. Teraz wystarczy zapisać standard jako *.swstd.

design checker

Następnie z menu Narzędzia > Design Checker (lub na karcie Oceń) uruchamiam Weryfikację aktywnego dokumentu. Wczytuję utworzony plik standardu i włączam weryfikację.

design checker

Wszystkie niezgodności zostały wykryte, mogę naprawić wszystko lub korygować pojedynczo.

design checker

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.