Zmiana kolejności w liście elementów ciętych konstrukcji spawanych

Czy wiesz, że… ?

W konstrukcjach spawanych, podobnie jak w złożeniach, tworząc dokumentację techniczną wstawiamy tabele. W wielu przypadkach jest istotna kolejność w tych tabelach.

W dzisiejszym wpisie skupię się na tzw. Liście elementów ciętych konstrukcji spawanych.

Zasadniczo kolejność w tabeli zależy od kolejności tworzenia członów konstrukcyjnych. W tym przypadku utworzyłem człony od 1 do 5 i taka kolejność widnieje w tabeli. Przy czym pozycje 1 i 3 stanowią identyczne obiekty, więc pod pozycją 1 znajdują się dwa wystąpienia.

Ale nie zawsze tak będzie…

Jeżeli przesunę pasek przewijania powyżej pierwszego członu i dorysuję tam nowy człon, w liście cut-list będzie on na końcu. Mimo tego, że w drzewie jest to pierwsza operacja.

W jaki sposób więc kontrolować kolejność w liście, a co za tym idzie na rysunkach?

1. Możesz przesuwać operacje w drzewie lub przesuwać foldery w liście elementów ciętych. Pamiętaj, że zmiana kolejności w drzewie operacji zależy od wzajemnych powiązań i w wielu przypadkach nie będzie możliwa.

2. Druga możliwość to zmiana kolejności w oknie właściwości listy elementów ciętych. Dopiero po zatwierdzeniu OK odświeży się widok w folderze drzewa operacji.

3. Trzecia możliwość to podobnie jak w BOM – zmiana kolejności w tabeli listy elementów ciętych. Kolejność zmienia się przeciągając dany wiersz góra – dół.

A na koniec jedna istotna informacja.

Zmieniając kolejność w liście elementów ciętych nie widać tej zmiany na rysunku we wstawionej tabeli! Dlaczego? Wynika to z faktu, iż konstrukcje spawane tworzą domyślnie dwie konfiguracje (obrobioną i zespawaną). I jeżeli dokonujesz zmian kolejności przez przeciągnięcie w liście elementów ciętych – prawdopodobnie odbywa się to w konfiguracji obrobionej (domyślnie aktywnej)!

Z kolei na rysunku tabela wyłącznie odnosi się do konfiguracji zespawanej, w której jak widać powyżej, wcale kolejność się nie zmieniła. Należy to wszystko uwzględnić podczas tego typu modyfikacji kolejności.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.