Zastosowanie wiązania o nazwie Liniowe/Złączka liniowa

Z cyklu mniej znane wiązanie Zaawansowane, które służy nadaniu ruchu liniowego dwóm komponentom. Liniowe/Złączka liniowa działa w ten sposób, że wskazujemy komponent 1 oraz kierunek liniowy, po którym się porusza oraz komponent 2 i kierunek ruchu.

Co ważne, kierunkiem może być cokolwiek liniowego (krawędź, oś, linia szkicu itp.) i nie musi należeć do tego komponentu.

Po wybraniu odniesień program wyświetli Proporcję uzależnioną od długości odniesienia liniowego. Np. jeżeli zaznaczę dwie krawędzie o tej samej długości, to pojawi się przykładowo 300mm – 300mm, co zwyczajowo zamieniam na proporcję 1 : 1 (ręcznie). Przełącznik Odwróć z kolei służy do ewentualnego odwrócenia kierunku ruchu.

wiązanie liniowe

Oczywiście to co widzisz poniżej nie zostało wykonane rozstrzeleniem, a jest efektem działania wiązania Liniowego, gdzie obie zawleczki wsuwają/wysuwają się jednocześnie.

wiązanie liniowe

Co bardzo istotne, kierunki mogą być dowolne, czyli możesz tym wiązaniem zdefiniować powiązany ruch w różnych kierunkach. Mało tego, możesz zdefiniować proporcję inną niż 1 : 1 i w ten sposób jeden komponent może przesuwać się szybciej/wolniej od drugiego.

wiązanie liniowe

W wyniku wszystkie zawleczki wsuwają się lub wysuwają jednocześnie. Oczywiście ten przykład posłużył jedynie zobrazowaniu sposobu działania.

wiązanie liniowe

Jeżeli ktoś by zapytał o najbardziej reprezentatywny przykład to wymienię szczęki w uchwycie, które zsuwają się za pomocą jednego wiązania Złączki liniowej.

wiązanie liniowe

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.