Zanikające wystąpienia w szykach – różne metody, zbliżony efekt

Czy wiesz, że… ?

Zadanie do wykonania polega na takiej zmianie wystąpień w szyku, by uzyskać efekt wtapiania (niknące wystąpienia). Jak zawsze można to rozwiązać na wiele sposobów, jednak te zależą w dużej mierze od rodzaju geometrii. Łatwiej to oczywiście wykonać na płaskich ścianach.

Rozwiązanie 1.

Tworzę źródłowe wystąpienie składające się z wyciągnięcia dodania okręgu i zaokrąglenia górnej krawędzi. Następnie wybieram te operacje w szyku liniowym, ustalam odstępy oraz liczbę powtórzeń. To byłby standardowy szyk.

Jednak na samym dole aktywuję Wystąpienia do rozróżnienia i dodaję do sterowania parametry średnicy oraz wysokości (dobrze jest pokazać wcześniej wymiary). Zarówno średnicę oraz wysokość zmniejszam wprowadzając ujemne wartości przyrostu. Można też sterować promieniem.

.

W efekcie uzyskuję coraz mniejsze występy.

Rozwiązanie 2.

Tworzę wąski pasek (oddzielna bryła), na którym rysuję wystający słupek oraz dodaję zaokrąglenie. Słupek połączony wcześniej z paskiem powielam szykiem liniowym.

Teraz możesz dowolnie sterować kształtem tego obiektu. Na przykład, chcąc uzyskać zbliżone rozwiązanie jak w punkcie 1, obracam obiekt względem krawędzi.

W efekcie uzyskuję niknące wystąpienia. UWAGA! na końcu obiekty bryłowe należy połączyć!

Jeśli użyję Gięcia, mogę wykrzywić pasek ze słupkami po łuku. Naturalnie należy odpowiednio ustawić oś gięcia oraz pozycję.

Tutaj efektem są niknące słupki ale nie liniowo tylko po łuku. Identycznie jak wyżej na końcu scalamy bryły.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.