Zależności dynamiczne – dlaczego należy ograniczyć do minimum ich użycie

Chcąc pokazać w SOLIDWORKS pracę łańcucha, mechanizmów rolkowych, przekładni itp. należy zastosować odpowiednie wiązanie.

Jednak minusem wiązania jest połączenie komponentów na sztywno – nie uwzględniające luzów. Bardzo wyraźnie będzie to widać w przypadku wiązania kół zębatych, mechanizmu zębatkowego czy szyku łańcuchowego.

Ale jest niewątpliwy plus – otóż działanie wyżej wymienionych jest bardzo płynne, nie obciąża komputera.

Jeśli jednak chcesz pokazać realne działanie z uwzględnieniem istniejących luzów, musisz użyć polecenia Przenieś komponent. Jako trzecia opcja znajdują się tam Zależności dynamiczne, które uwzględniają wzajemny kontakt komponentu.

zależności dynamiczne

 

Przed wybraniem polecenia dobrze jest sprawdzić wykrywanie przenikania, ponieważ wykryta wcześniej kolizja uniemożliwia dalsze działanie tego narzędzia.

zależności dynamiczne

Jeżeli kolizji nie ma, możesz powoli zacząć obracać/przesuwać komponent. W momencie kontaktu z innym komponentem, zostanie on wprawiony w ruch. Jednak biorąc pod uwagę przekładnie zębatą i wiele połączonych za sobą kół, taka zależność dynamiczna powoduje, że wszystko zaczyna się przycinać…ponieważ program wylicza wzajemne kontakty w czasie rzeczywistym. Jest to skrajnie niewydajne rozwiązanie, jednak odwzorowujące realne zachowanie z uwzględnieniem luzów. Więc należy je stosować w uzasadnionych przypadkach i najlepiej dla wybranych komponentów a nie całego złożenia.

zależności dynamiczne

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.