Wymiarowanie kątów w profilach – genialne rozwiązanie

Czy wiesz, że… ?

Wymiarowanie kątów w SOLIDWORKS nie zawsze spełnia oczekiwania konstruktorów. W szczególności chodzi o profile (np. w konstrukcjach spawanych), które łączą się skośnie.

Wymiarując takie obiekty w rysunkach można wstawić wymiar kątowy pomiędzy dwiema krawędziami (1) oraz (2). W zależności od jego umieszczenia, będzie to kąt ostry albo rozwarty. Natomiast nie jest to tzw. kąt na piłę, który jest mierzony pomiędzy krawędzią ściętą a linią prostopadłą do osi – rys. po prawej.

wymiarowanie kątów

Co z tym można zrobić?

Otóż możesz wstawić układ odniesienia i zwymiarować kąt pomiędzy osią tego układu i krawędzią. Żeby wstawić taki układ należy zaznaczyć w kolejności krawędź (3) oraz punkt (4). Ten punkt tak naprawdę powinien być na końcu – w narożniku, ale niestety tak się w tym przypadku nie da zrobić. Dzieje się tak dlatego, że krawędź (5) nie jest liniowa i nie można jej wybrać zamiast (3). Gdyby profil hutniczy nie miał zaokrąglenia, albo po prostu będziesz wymiarował inny detal – wskaż wierzchołek w narożniku!

wymiarowanie kątów

Po zaznaczeniu krawędzi i wierzchołka pojawi się czteroosiowy układ. Teraz należy utworzyć wymiar kątowy pomiędzy osią układu i krawędzią cięcia. I jest sukces! Jedyna niedogodność to fakt, iż wymiar nie jest poprowadzony z wierzchołka, ale jak pisałem, w takim profilu nie da się tego zrobić.

wymiarowanie kątów

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.