Wymiarowanie do punktów środkowych vs. wymiarowanie z Shift

Czy wiesz, że… ?

Wymiarując łuki lub okręgi możesz w pewnych przypadkach użyć tzw. warunków łuku. Mam na myśli przełączanie pomiędzy opcjami: środek, minimum, maksimum. Żeby można było przełączać powyższe opcje, należy wymiarować klikając w kontur okręgu/łuku a nie jego środek. Alternatywnie można użyć podczas wymiarowania klawisza SHIFT.

warunki łuku

 

I na przykład, wymiarując szczelinę (fasolkę) możesz wymiarować chcąc uzyskać całkowitą długość z SHIFT klikając w pobliżu końców.

 

wymiarownie w solidworks

Lub możesz podczas wymiarowania zbliżyć się kursorem do łuku (ale nie klikając), wówczas pojawi się jego środek (żółty kwadracik). Wtedy klikasz kwadrat po jednej stronie i po przeciwległej – uzyskasz wymiar całkowitej długości.

wymiarownie w solidworks

Ale nie zawsze to się sprawdzi. Wyobraź sobie trójkąt z zaokrąglonymi narożnikami. Jeżeli będziesz wymiarował do punktów środkowych, wymiar nie będzie maksymalną długością (po lewej). Jeżeli natomiast użyjesz wymiarowania z SHIFT – wymiar będzie w maksimum długości, czyli poprawnie.

wymiarownie w solidworks

Dlatego w niektórych sytuacjach możesz wymiarować dowolną metodą, a w innej trzeba ją dostosować do warunków geometrycznych.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.