Wymiar orientacyjny, sposób wstawiania oraz zastosowanie

Czy wiesz, że… ?

Chcąc pokazać pomocniczy wymiar w modelu 3D (części lub złożeniu), możesz włączyć Inteligentny wymiar i użyć opcji Wymiar orientacyjny.

wymiar orientacyjny

Uwaga! Pamiętaj, że w przypadku części włączamy tę opcję nie w edycji szkicu.

Wymiar taki nie ma właściwości sterujących, jest tylko do odczytu i ma wiele zastosowań. Jego nazwa zawsze zawiera RD@ zamiast D@ – jak w przypadku wymiarów sterujących.

Po jego wstawieniu możesz sterować jego widocznością w folderze Adnotacje > Pokaż wymiary orientacyjne. Oczywiście wyłączając nadrzędną opcję Wyświetlaj adnotacje również można ukryć taki wymiar, ale najlepiej sterować widocznością konkretnego rodzaju wymiaru (tutaj – wymiar orientacyjny).

wymiar orientacyjny

Zastosowanie.

Do pokazywania odległości w 3D pomiędzy charakterystycznymi punktami geometrii, ścianami, do pokazania średnic otworów itp.

wymiar orientacyjny

Wymiar orientacyjny może być użyty jako składowa równania. Stosuje się go wówczas, jeżeli wprost nie można użyć wymiarów sterujących.

wymiar orientacyjny

Wymiar orientacyjny może być użyty we właściwościach dostosowanych. Oznacza to, że może być pobrany do tabelki rysunkowej lub tabelki BOM w rysunkach.

wymiar orientacyjny

Wymiary tego typu będą również widoczne po opublikowaniu do takich aplikacji jak eDrawings.

eDrawings

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.