Wymiar długości ścieżki w praktycznym zastosowaniu

Czy wiesz, że… ?

Pomiar długości ścieżki nierzadko stanowi wyzwanie. Sytuacja jest dość prosta, jeżeli ścieżką jest jeden segment splajnu, krzywa kompozytowa czy helisa. Po prostu można ją zmierzyć narzędziem Zmierz albo jako wymiar orientacyjny typu RD@.

wymiar długości ścieżki

Sprawa nieco się komplikuje, jeżeli szkic składa się z wielu segmentów, np. linii i łuków.

W szkicu płaskim istnieje jednak pewien rodzaj wymiaru – Wymiar długości ścieżki. Zapewne większości osób kojarzy się z wymiarowaniem splajnów. A zupełnie niepotrzebnie…

Wymiar długości ścieżki pozwala zmierzyć sumaryczną długość zaznaczonych elementów szkicu 2D.

wymiar długości ścieżki

Jeżeli szkic był już wcześniej całkowicie zdefiniowany (czarny), pojawi się monit o zmianę wymiaru na zależny. Żeby uniknąć przedefiniowania taką opcję należy wybrać. Jeśli natomiast szkic był niedodefiniowany (niebieski) – to za pomocą takiego wymiaru można kontrolować długość.

Uwaga! Po dodaniu wymiaru, zaznaczając szkic pojawią się po lewej stronie właściwości ścieżki. Możesz zmieniać typ sterujący/zależny oraz edytować ścieżkę (czyli przynależne segmenty szkicu).

wymiar długości ścieżki

Zastosowań takiego wymiaru jest wiele. Można na przykład wykorzystać go do wyświetlenia w tabeli długości rozwiniętego pręta.

wymiar długości ścieżki

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.