Wydłuż powierzchnie jako: ta sama powierzchnia i liniowo

Czy wiesz, że… ?

Osoby korzystające z modułu powierzchniowego z pewnością znają różnicę opcji w Wydłużeniu powierzchni.

Wydłużenie powierzchni to operacja pozwalająca wydłużyć powierzchnię o zdaną odległość, do punktu lub do innej powierzchni. Przy czym można zaznaczyć cały płat powierzchni lub krawędź/dzie. W zależności od warunków geometrycznych operacja się powiedzie lub zakończy się niepowodzeniem, dotyczy to szczególnie dużych wartości wydłużenia przy skomplikowanej krzywiźnie. Jest to łatwe do rozpoznania, ponieważ znika podgląd.

Ale tym razem chcę zwrócić uwagę na ostatnie opcje operacji: Ta sama powierzchnia oraz Liniowo.

Pierwsza opcja powoduje, że program wydłużając powierzchnię zachowuje ciągłość krzywizny, czyli odtwarza kształt w naturalny sposób. Liniowo natomiast kontynuuje powierzchnię wydłużając granicę liniowo. Ta opcja jest bardzo zbliżona do Powierzchni rozwijalnej (stycznie). Należy dodać, że używając Liniowo program wygeneruje krawędź pomiędzy fragmentem źródłowym a tym utworzonym.

 

wydłuż powierzchnię wydłuż powierzchnię

W wielu przypadkach wybór jednej z dwóch opcji daje zbliżony rezultat (z wyjątkiem tej krawędzi w opcji Liniowo). Jednak częściej można się spodziewać problemu wybierając Ta sama powierzchnia, ponieważ podczas wydłużania może nastąpić tzw. samoprzecięcie. W takiej sytuacji pozostaje skrócenie długości wydłużenia, wybranie opcji Liniowo lub skorzystanie z innej operacji.

wydłuż powierzchnię

Zobacz także:

Wydłuż powierzchnię vs. cofnij przycięcie powierzchni

 

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak skrócić powierzchnię – zapraszam do śledzenia następnego wpisu na blogu.

 

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.