Wybór relacji ma znaczenie – Wspólne vs. Przebicie

Czy wiesz, że… ?

W szkicu 2D jak i 3D istnieje wiele relacji, niektóre z nich są identyczne w obu przypadkach. Ale są pewne relacje specyficzne dla szkicu płaskiego i szkicu trójwymiarowego.

Okazuje się, że chcąc odpowiednio powiązać szkic płaski znajdujący się na innej płaszczyźnie, nie wystarczy użyć Wspólne. Należy wybrać relację Przebicie, która jest “mocniejsza”, ale przede wszystkim pozwala całkowicie zdefiniować szkic.

Żeby opisać relację Przebicia możemy sobie wyobrazić nieskończenie wielką płaszczyznę i przewód/pręt, który w którymś miejscu ją przecina. Ten punkt stanowi właśnie Przebicie.

W praktyce sprowadza się to do tego, że szkic na płaszczyźnie prostopadłej do krawędzi musi być z nią powiązany przebiciem. Takie punkty przebicia znajdują się dwa, ale program powiąże szkic w bliższym zaznaczenia punkcie.

przebicie przebicie

Gdyby zamiast Przebicia zastosować w takim miejscu relację Wspólne – to punkt końcowy szkicu mógłby się swobodnie przesuwać wzdłuż krawędzi.

 

Inny przykład.

Szkic profilu otrzymał relację Przebicie ze ścieżką, którą stanowi Helisa o zmiennym skoku. Zauważ, że takich punktów przebicia w tym przykładzie może być wiele, program jednak przebija w najbliższym punkcie.

przebicie

Co by się stało, gdyby zamiast Przebicia użyć Wspólne? Otóż ten sam punkt szkicu mógłby się swobodnie przemieszczać wzdłuż krzywej, która z punktu widzenia szkicu stanowi płaską “sinusoidę”. Oczywiście tym samym szkic staje się niedodefiniowany, więc takie rozwiązanie nie jest poprawne.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.