Widok względny w odniesieniu do istniejącej płaszczyzny

Czy wiesz, że… ?

Widok względny (w stosunku do modelu) stosuje się w rysunkach do przedstawienia części lub obiektu w odniesieniu do wybranego układu współrzędnych.

Weźmy pod uwagę konstrukcje spawaną, w której kilka elementów jest zorientowana pod kątem. W normalnej sytuacji podczas wykonywania rysunku z wybranego obiektu, będzie on zachowywał orientację źródłową – czyli będzie pod kątem. Przedstawia to prawy górny widok.

Ale wybierając Widok względny można tę rurę pokazać w odniesieniu do jej wewnętrznego układu współrzędnych – co pokazałem na prawym dolnym rzucie.

widok względny

Jak to wykonać?

W rysunku należy wybrać z menu Wstaw > Widok rysunku > W stosunku do modelu.

widok względny

Program przełączy okno do modelu, gdzie w przypadku konstrukcji spawanej wybieram Wybrane obiekty i wskazuję interesujący mnie obiekt.

UWAGA! Wybieram ten obiekt, który wstawiony był w tym członie konstrukcyjnym jako pierwszy. Pierwszy obiekt posiada płaszczyznę normalną do osi, na której wstawiony jest profil z biblioteki. Dzięki temu można ją wykorzystać jako jedno z odniesień, jako drugie wybieram płaszczyznę układu 3D (lub ścianę innej belki/blachy).

widok względny

W rysunku umieszczam rzut i tworzę kolejne rzuty odnoszące się do pierwszego. Gotowe.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.