Trzy sposoby rysowania kwadratu. Znasz je?

Czy wiesz, że… ?

Modele 3D powstają na bazie szkicu, a ten często bywa symetryczny. Niestety nie ma takiej możliwości, by od razu narysować kwadrat.

Poznaj zatem trzy moje sposoby rysowania tego kształtu.

1. Odsunięcie dwukierunkowe.

Rysuję linię – najlepiej symetryczną z punktu środkowego.

kwadrat

Następnie wybieram Odsuń elementy. W opcjach zaznaczam Dwukierunkowe oraz Zamykaj końce (linie). Warto włączyć Geometrię konstrukcyjną, która zamieni konturową linię źródłową na pomocniczą.

kwadrat

Dodaj relacje równe zaznaczając linię w środku oraz jedną pionową – to dodefiniuje szkic. Jeśli chcesz usunąć jeden z wymiarów ( tutaj 200.00), możesz łatwo to zrobić, ale w zamian dodając relacje.

kwadrat

2. Wielobok.

Wielobok jest narzędziem za pewno najczęściej wykorzystywanym do rysowania sześciokąta (domyślnie). Ale można go również używać do rysowania równobocznego trójkąta czy kwadratu.

kwadrat

Żeby dodefiniować szkic należy zaznaczyć jedną z linii – pionową lub poziomą i dodać im właśnie taką relację. Wówczas szkic zrobi się czarny.

kwadrat

3. Prostokąt ze środka.

Prostokąt ze środka jest bardzo wygodnym narzędziem, gdyż pozwala rysować symetryczne figury. Świetnie sprawdzi się pod kątem rysowania kwadratu, jednak warto zmienić opcję na Z punktów środkowych. Dlaczego?

kwadrat

Dlatego, że możesz łatwo ramką zaznaczyć dwie sąsiednie linie dodając im relację równe. W ten sposób z prostokąta powstaje kwadrat. Wystarczy dodać wymiar długości jednego boku by całkowicie zdefiniować szkic.

kwadrat

TIP!

Pamiętaj żeby dodać symbol kwadratu, jeżeli kształt sterowany jest za pomocą jednego wymiaru. Wyeliminuje to wszelkie wątpliwości co do jednakowej długości boków.

kwadrat

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.