Szyk oparty na krzywej – opcja odsunięcie od krzywej

Czy wiesz, że… ?

W SOLIDWORKS możesz wybrać kilka rodzajów szyków. Jednym z nich jest Szyk oparty na krzywej wykorzystujący krzywe płaskie lub trójwymiarowe.

Zwrócę dziś uwagę na jedną z opcji. W omawianym przykładzie chcę rozmieścić w szyku otworu na środku widocznej ściany. W związku z tym wstawiam szkic i konwertuję zewnętrzne krawędzie. Można też konwertować wewnętrzne, nie ma to znaczenia, gdyż i tak pojawi się pewien problem. Jak widać otwory wychodzą poza ścianę…

szyk oparty na krzywej

Nie tak miało to wyglądać. Ale jest jedna opcja, którą spróbuję włączyć.

Zaznaczam Odsunięcie od krzywej i wygląda na to, że otwory powędrowały na miejsce. Niestety wiąże się to z jedną kwestią, otóż rozstaw otworów wcale nie jest identyczny!

Jeżeli Twoja krzywa ma delikatne łuki/krzywiznę, to możesz tego nie zauważyć. Tutaj jest to wyraźne, w szczególności na dwóch promieniach o małej wartości. Na dużym łuku również występuje ten efekt, nie mniej nie jest tak wyraźny.

szyk oparty na krzywej

To nierównomierne rozmieszczenie wzięło się stąd, że krzywa odniesienia nie przechodziła przez środek powielanego otworu. Dlatego program równą długość liczy po długości krzywej znajdującej się na zewnątrz l1. Jeżeli tę długość przeniesiemy do środka, zostanie ona skrócona l 2 . Zmiana długości będzie tym bardziej wyraźna, im mniejszy promień łuku. Na większym promieniu też występuje ten efekt, ale jest mniej widoczny.

szyk oparty na krzywej

Jak to zatem rozwiązać? Otóż najlepszym rozwiązaniem jest użycie w szkicu Odsunięcia elementu tak, by przechodził przez środek otworu. Wówczas też zupełnie nie ma znaczenia wybór opcji Wzdłuż krzywej lub Odsunięcie od krzywej. Rozmieszczenie jest rzeczywiście równomierne i to jest rekomendowane rozwiązanie.

szyk oparty na krzywej

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.