Szybkie kopiowanie operacji – znasz to?

Czy wiesz, że… ?

Wiele operacji w SOLIDWORKS działa podobnie jak w systemie Windows. Przykładem mogą być skróty klawiaturowe, wstążki (paski narzędziowe) i wiele innych.

Dziś pokażę Wam, w jaki sposób skopiować operacje. Zaznaczę, iż na podobnej zasadzie działa kopiowanie szkiców, plików itp.

Zacznę od przykładu nieco prostszego – Zaokrąglenia. W przypadku takiej operacji, po jej zaznaczeniu w oknie graficznym (przy włączonym Instant 3D!) pojawi się białą kropka (2) i to za nią należy przeciągać z wciśniętym przyciskiem CTRL. Jeżeli zaznaczysz tę samą operację w drzewie (1), nic się nie pojawi i należy przeciągać tę operację z CTRL na inną ścianę lub krawędź.

kopiowanie operacji

Nieco różni się kopiowanie operacji z tzw. wchłoniętym szkicem. Otóż szkic taki zazwyczaj posiada odniesienia zewnętrzne, czyli wymiary i/lub relacje do krawędzi, układu współrzędnych itp.

Samo przeciąganie z CTRL odbywa się identycznie jak w przypadku zaokrąglenia, można to zrobić przeciągając z okna graficznego lub z drzewa operacji.

kopiowanie operacji

Po skopiowaniu pojawi się okno z opcjami do wyboru:

Jeżeli zaznaczysz Usuń – program usuwa relację zewnętrze pozostawiając szkic niedodefiniowanym (niebieski). Wybierając z kolei Zostaw – program zostawi relacje, ale będą one nieaktualne – koloru oliwkowego. Wówczas dobrą praktyką jest edycja szkicu i naprawa odniesień.

kopiowanie operacji

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.