Swobodne formowanie w praktycznym zastosowaniu

Czy wiesz, że… ?

Czy rasowy inżynier to ten, co projektuje maszyny, formy wtryskowe, pojazdy itp? Oczywiście, że tak. Ale są takie obszary inżynierii, gdzie czasem trzeba zastosować operacje bardziej kojarzące się z programami graficznymi, jak np. 3ds max, Blender czy Rhino. Takim obszarem jest np. wzornictwo przemysłowe.

Operacją SOLIDWORKS o której myślę jest Swobodne formowanie, gdzie za pomocą punktów osadzonych na siatce UV można formować ściany. W mojej dziedzinie – a zajmuje się oprócz szkoleń również projektowaniem m.in. produktów konsumenckich, opakowań, itp. – zdarza mi się używać tej operacji do odtworzenia swobodnych powierzchni.

W związku z dniem fagi postanowiłem przytoczyć kilka przykładowych zastosowań, które zamieszczam poniżej.

————————————————————————————————————————————-

 

——————————————————————————————————————————————

—————————————————————————————————————————————-

maluch w solidworks

Pamiętaj jednak o ważnym szczególe. Jeżeli granica ściany składa się z dwóch, trzech lub wielu krawędzi, nie uzyskasz dobrego efektu. Dzieje się tak dlatego, że krzywe nie będą wówczas wyrównane do granicy. Stanowią zbiór prostopadłych UV leżących na ścianie.

Dlatego należy zadbać, by granica składała się z czterech krawędzi. Często robimy to “sztucznie” za pomocą przycięcia, linii podziałowej czy podziału szkicu.

Chcesz nauczyć się więcej?

Zapraszam na prowadzone przeze mnie szkolenia, w tym przypadku Modelowanie powierzchniowe>>>

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.