Środowisko wielu użytkowników – włącz i poczuj różnicę

Czy wiesz, że… ?

W SOLIDWORKS możesz włączyć Środowisko wielu użytkowników w zakładce Współpraca. Co to jest? Jest to zbiór narzędzi ułatwiających pracę grupową nad projektami.

środowisko wielu użytkowników

Jeżeli nie używasz żadnego systemu PDM, to narzędzie jest dla Ciebie.

Wyobraź sobie sytuację, gdzie we wspólnej lokalizacji (nazwijmy ją umownie serwerem) przechowywane są wszystkie pliki z projektami. Jedna osoba otwiera wybrane części, które wchodzą w skład głównego złożenia. Następnie inna osoba otwiera główne złożenie by dokończyć swoją pracę.

Pierwsza osoba otwierająca pliki posiada prawo zapisu, więc każda inna osoba otwierające te same pliki w drugiej kolejności otwiera je jako do odczytu. W efekcie użytkownik pracujący nad złożeniem nie może zapisać pliku. Byłoby to możliwe dopiero wówczas, gdyby pierwsza osoba zapisała zmiany. Druga osoba musi zamknąć złożenie bez zapisywania zmian i otworzyć je ponownie wczytując zaktualizowane pliki. Taki tryb uniemożliwia grupie konstruktorów pracę równoległą…

Mając otwarte złożenie, którego pliki składowe zostały już wcześniej przez kogoś użyte, użyj specjalnego narzędzia. Jeśli wybierzesz w menu Plik > Załaduj ponownie, to wyświetli się okno z informacjami, kto obecnie używa plików. Nazwa “System” dotyczy plików z Toolbox’a, pozostałe są to nazwy komputerów użytkowników używających plików.

środowisko wielu użytkowników

W przypadku zaznaczenia opcji Włącz środowisko wielu użytkowników i dalej Sprawdź czy pliki otwarte jako tylko do odczytu zostały zmodyfikowane przez innych użytkowników, w określonym czasie (np. co 5 minut) program sprawdzi, czy używane pliki nie zostały zwolnione. Jeżeli pierwsza osoba zakończy pracę zapisując zmiany, w prawym dolnym rogu pojawi się stosowny komunikat. Klikając monit pojawi się okno ponownego ładowania.

środowisko wielu użytkowników

Po zwolnieniu plików, należy zaznaczyć opcję Załaduj ponownie by przejąć uprawnienia do zapisu. Od tej pory można normalnie zapisać główne złożenie.

środowisko wielu użytkowników

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.