Rysujesz sprężyny lub kable? Sprawdź jak dodawać zaokrąglenia

Czy wiesz, że… ?

Podczas rysowania przewodów, wężownic czy sprężyn, często istnieje potrzeba połączenia różnych segmentów ścieżki. Problem mogą stanowić połączenia różnych segmentów, które powinny być gładkie. Niestety nie da się wstawić zaokrąglenia w punkcie kontaktowym dwóch trójwymiarowych krzywych.

Poznaj dwa sposoby, które pozwolą utworzyć gładkie przejście w takim miejscu.

  1. Zaokrąglenie.

Wstawienie promienia w taki miejscu będzie możliwe dopiero wówczas, gdy dorysujemy prosty odcinek o odpowiedniej długości. Odpowiedniej oznacza na tyle długi, by łuk powstały z zaokrąglenia zmieścił się w obrębie liniowego odcinka.

2. Wstawka ze splajnu.

Ta metoda wymaga wycięcia odpowiedniego fragmentu z obu krzywych. Najlepiej to wykonać (pamiętając, że pracujemy w trójwymiarze) za pomocą opcji Podziel elementy – dostępnej po kliknięciu na segmencie szkicu prawym przyciskiem myszy.

Wstawiam dwa takie punkty w podobnej odległości od wierzchołka. Następnie usuwam wewnętrzne obszary (lub zamieniam na konstrukcyjne – w poniższym przykładzie całość jest konstrukcją wiec tutaj to nie ma znaczenia).

Po usunięciu szkicu powstaje przerwa – wypełniam ją Spaljnem dodając na każdym z końców relację Stycznie. W ten sposób również można uzyskać płynne połączenie różnych segmentów szkicu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.