Sprawdzenie działania bimetalu w SOLIDWORKS Simulation

Czy wiesz, że… ?

W SOLIDWORKS Simulation Standard (czyli w pakiecie Premium SOLIDWORKS), mamy do dyspozycji szereg narzędzi symulacyjnych. Jednym z nich jest Obciążenie temperaturowe.

obciążenie temperaturowe

Uwaga, nie należy mylić o obciążeniami termicznymi, które znajdują się w wyższym pakiecie Simulation Professional (wymiana ciepła). To co możemy wykonać w niższym pakiecie, to jedynie zadać temperaturę i zbadać naprężenia i wynikające z tego odkształcenia. Jednak żeby to było możliwe, przygotowany model obliczeniowy (złożenie lub część wieloobiektowa) musi mieć zdefiniowane różne materiały. Tzn. chodzi o różne właściwości fizyczne, a dokładniej Współczynnik rozszerzalności cieplnej.

obciążenie temperaturowe

Kontaktu nie musisz definiować, ponieważ jeżeli obiekty/części się stykają, domyślnie będzie obowiązywał kontakt Wiązany. Teraz wystarczy już tylko uruchomić symulację.

obciążenie temperaturowe

W wykresie przemieszczenia możesz włączyć opcję Nałóż model na zdeformowany kształt lub po prostu włącz play. W ten sposób łatwo określisz stopień deformacji pod wpływem temperatury.

obciążenie temperaturowe

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.