Rysowanie symetrycznego splajnu wcale nie jest trudne!

Czy wiesz, że… ?

Typowy splajn składa się z punktów, rysując które powstaje krzywa często o skomplikowanym kształcie. A co jeśli chcemy narysować symetryczny splajn?

Rysując za pomocą punktów może to być bardzo trudne, gdyż każdy punkt powinien być symetrycznie wstawiony (ustalony wymiarami lub określony za pomocą relacji również ustalających symetrię). Ponadto w każdym punkcie znajduje się uchwyt splajnu, który powinien mieć jednakowe kąty i długość styczności.

symetryczny splajn

 

Poznaj dwa rozwiązania pozwalające uzyskać symetryczny splajn.

1. Zamiast używać standardowego splajnu – wybierz z listy rozwijalnej Stylowy splajn. Rysuje się go za pomocą polilinii, do której krzywa jest dopasowana. Nie składa się on z punktów, a więc relację styczności można uzyskać ustalając symetrię poszczególnych linii – np. względem linii środkowej. Możesz stosować też relację równości, pionowo/poziomo, równolegle itp. Zasadnicza różnica w stosunku do typowego splajnu jest taka, że można tam dodać symetrię puntom, lecz nie można dodać uchwytom splajnu…Tutaj nie ma uchwytów więc problem odpada.

symetryczny splajn

2. Używam normalnego Splajnu, ale rysuję jego połowę. Następnie odbijam lustrem i dodaję w punkcie kontaktowym Styczność. W drugim kroku zaznaczam oba segmenty i dopasowuję splajn. Funkcję Dopasuj splajn znajdziesz w menu Narzędzia > Narzędzia splajnu lub na oddzielnie włączonym pasku Narzędzia splajnu.

symetryczny splajn

Przydatna informacja.

Zarówno typowy Splajn możesz konwertować na Splajn stylu, jak i Stylowy splaj możesz konwertować na Splajn. Opcje te znajdziesz pod prawym przyciskiem myszki po kliknięciu na danym splajnie.

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.