Realistyczne pokazanie spoin, czyli rendering konstrukcji spawanej

Czy wiesz, że… ?

Możesz nałożyć odpowiedni plik mapy by uzyskać żądaną chropowatość podczas renderingu.

rendering spoin

Raz na czas podczas szkoleń w firmach z branży metalowej, spotykam się z pytaniem o rendering spoin. Oczywiście spoina jak każdy inny obiekt 3D może być poddana fotorealistycznej obróbce, nie mniej wymaga to nieco pracy. Przede wszystkim zależy jaki to rodzaj spoiny, czy liniowa, dookolna czy może położona gdzieś w trójwymiarze po krzywej 3D.

Gdybyśmy poszli na skróty, może odnaleźć w internecie zdjęcia spoin i nałożyć kalkomanię. Jednak kształt naszej spoiny musiałby być identyczny jak na znalezionym zdjęciu, co ogranicza bardzo zastosowanie tej metody.

Druga opcja to zdefiniowanie własnego materiału i wybranie odpowiedniego Wykończenia powierzchni. W tym przypadku możesz użyć istniejącego pliku: C:\Program Files\SolidWorks Corp\SOLIDWORKS\shaders_soft\textures\weldment\weldment.png lub stworzyć własny plik mapy. Cała trudność polega na odpowiednim dobraniu rozmiaru, położenia i na połączeniu w narożnikach. Dlatego zazwyczaj używam wyglądów indywidualnie przypisanym ścianom.

rendering spoin

Pamiętaj, że program mapuje wypukłość na bazie odcieni szarości w pliku graficznym mapy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszam do lektury https://solid-podreczniki.pl/produkt/solidworks-2014-modelowanie-powierzchniowe/ (Rozdział 3).

Efekt jaki uzyskałem po kilku minutach pracy zamieszczam poniżej.

rendering spoin

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.