Profile konstrukcji spawanej w konfiguracjach – same plusy!

Czy wiesz, że… ?

Konstrukcje spawane są użytecznym narzędziem do projektowania kratownic i innych elementów. Wbudowana biblioteka profili zawiera jednak po kilka przykładowych przekrojów belek, stąd konieczność jej rozbudowania. Katalog Weldment profiles zawiera dwa standardy: iso oraz ansi cale, w którym to znajdują się typy profili, np. pipe (ang. rura) itp. Dopiero w każdym z takich folderów zapisane są dosłownie po trzy rozmiary danego typu profilu.

biblioteka profili konstrukcji spawanej

W SOLIDWORKS 2014 pojawiła się możliwość stosowania konfiguracji w przygotowaniu profili. Oznacza to, że nie ma potrzeby zapisywania każdego profilu w oddzielnym pliku. Można zatem utworzyć jeden plik i za pomocą tabeli konfiguracji (Excel) utworzyć wiele wariantów odpowiadających różnym rozmiarom.

biblioteka profili konstrukcji spawanej

Pamiętaj jednak, że w programie kluczowa jest trójstopniowa klasyfikacja folderów profili konstrukcyjnych. Jeżeli w Opcjach > Lokalizacje plików > Profile konstrukcji spawanych wskażesz (domyślny) weldment profiles z katalogu lang/polish – to w tym katalogu muszą być trzy poziomy folderów.biblioteka profili konstrukcji spawanej

I tak, dla wersji bez konfiguracji po zaznaczeniu weldment profiles kolejno widać standardy: iso oraz ansi cale. W każdym z nich znajdziesz profile: angle iron, pipe, sb beam itp. Otwierając folder dopiero widzimy pliki z zawierające różne rozmiary – każdy rozmiar osobny plik na dysku!

Z kolei mając konfigurowane profile, zaznaczam folder biblioteki weldment profiles i dalej konfigurowane ( u mnie nosi taką nazwę). Następnie w katalogu widzę standardy: ANSI, DIN, PIPE itp. i dopiero w nich znajdują się pojedyncze pliki profili danego typu (pipe, c channel itd.) z wieloma rozmiarami.

biblioteka profili konstrukcji spawanej

Zatem profile dzięki konfiguracjom pozwalają dużo szybciej i łatwiej utworzyć wiele rozmiarów, dodawać właściwości DESCRIPTION.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.