Prawidłowe przygotowanie operacji Wyciągnięcia po profilach

Czy wiesz, że… ?

Zobacz, w jaki sposób poprawnie zdefiniować Wyciągnięcie po profilach.

Operacja ta pozwala utworzyć wyciągnięcie pomiędzy profilami, którymi mogą być szkice, krawędzie brył/powierzchni lub ściany. Dodatkowo możesz określić krzywe prowadzące, jednak nie są one wymagane. W samej operacji można ustawić tzw. powiązania początkowe i końcowe oraz różny typ wpływu krzywych.

wyciągnięcie po profilach

Jeżeli chcesz wyciągnąć geometrię pomiędzy dwoma profilami (dla zobrazowania przyjmijmy, że są to okręgi), to nie wystarczy zaznaczyć tych szkiców w polu Profile. W takim przypadku nie mamy pewności, że w każdym miejscu przekroju jest idealny okrąg. W zasadzie można założyć, że nie będzie to okrąg!

Dzieje się tak dlatego, że następuje mimowolne skręcenie wirtualnego łącznika pomiędzy profilami. Ręcznie ustawiając nie da się tego zrobić idealnie.

wyciągnięcie po profilach

W przypadku bardziej złożonym ewentualne skręcenie może mieć większy wpływ na powstałą geometrię.

wyciągnięcie po profilach

Jakie rozwiązanie można zastosować w takim przypadku?

  1. Rozwiązanie numer jeden polega na dorysowaniu krzywych prowadzących. W zasadzie wystarczy jedna krzywa, żeby wyrównać siatkę, jednak w przypadku symetrycznych kształtów krzywe powinny być rozmieszczone symetrycznie.

wyciągnięcie po profilach

2. Rozwiązaniem numer dwa jest podział profili. Jeżeli profilami są szkice, to możesz to zrobić klikając prawym przyciskiem na szkicu > Narzędzia szkicu > Podziel elementy. W przypadku ścian stosuje się linię podziałową.

wyciągnięcie po profilach

Pamiętaj jednak, że podział musi być wykonany w każdym ze szkiców w analogicznym miejscu. Druga sprawa, okrąg czy np. elipsę dzielimy minimum na dwa segmenty. To znaczy, że nie da się wstawić jednego punktu podziału!

wyciągnięcie po profilach

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.