Pola bloku tytułowego to kompromis podczas wprowadzania danych do tabelki

Czy wiesz, że… ?

Tabelę rysunkową można uzupełniać na kilka sposobów. Jedną z metod jest opracowanie szablonu właściwości i uzupełniania karty właściwości po prawej stronie. Właściwości te mogę być generowane w modelu (np. masa czy materiał) lub rysunku (np. nr rysunku).

pola bloku tytułowego

Inną bardzo niefajną metodą jest zostawienie pustych pół tekstowych w miejscu tabelki, po to by uzupełniający po dwukrotnym kliknięciu mógł wpisać dane. Niektórzy mają równie absurdalny pomysł i takie pola zostawiają do uzupełnienia w edycji formatu arkusza – obu rozwiązań kategorycznie odradzam!

A kompromis stanowią Pola bloku tytułowego dostępne pod prawym przyciskiem w Edycji formatu arkusza. Jest to forma pustej notatki do uzupełnienia, ale odpowiednio przygotowana.

1. Na początku wstawiamy adnotacje bez tekstu – czyli takie puste, sformatowane pola tekstowe w odpowiednim miejscu tabeli. Po zatwierdzeniu będą widoczne jako prostokąt z krzyżykiem.

2. Później należy zaznaczyć ramką obszar, gdzie będą występować notatki – może to być cała tabelka rysunkowa.

pola bloku tytułowego

3. Następnie wskazujemy pole, dodajemy etykietę i zatwierdzamy. Takich pół może być wiele. Wychodzimy z edycji formatu arkusza.

pola bloku tytułowego

4. Na rysunku zbliżamy się kursorem do tabeli – pojawi się pomarańczowa przerywana ramka, w którą klikamy dwukrotnie. Ta ramka oraz specjalne oznaczenie obok kursora oznacza, że zostały zdefiniowane Pola bloku tytułowego.

pola bloku tytułowego

Po dwukrotnym kliknięciu widoczne będą niebieskie pola tekstowe, gdzie wpisujemy odpowiednie opisy zgodnie z definicją z etykiety. Ta metoda jest bardzo bezpieczna, ponieważ pola tekstowego nikt omyłkowo nie usunie. Poza tym już jest zdefiniowane formatowanie i całość może być zapisana w szablonie rysunku.

pola bloku tytułowego

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.