Pokazanie liczby wystąpień na rysunku wykonawczym części

Czy wiesz, że… ?

Podczas szkoleń i nie tylko spotykam się z pytaniem, w jaki sposób pokazać w dokumentacji części liczbę wystąpień w złożeniu. Okazuje się, że nie jest to prosta sprawa. Można znaleźć różne rozwiązania tego tematu w internecie.

Ja pokażę mój sposób.

Zacznijmy od tego, dlaczego nie jest to proste. Dlatego, że dany komponent może (chociaż nie musi) być używany w wielu złożeniach. Więc jeżeli ktoś chce pokazać, ile sztuk tego komponentu zawiera złożenie, to trzeba odpowiedzieć – które złożenie.

Dlatego po wykonaniu rysunku z części muszę umieścić gdzieś złożenie, w którym ta część jest używana.

liczba elementów

Wstawiam więc poza arkuszem złożenie oraz listę materiałów BOM. Dla zobrazowania umieściłem cztery części Listwa w złożeniu.

liczba elementów

Teraz dodaję odnośnik powiązany z tą częścią złożenia, wybierając jako tekst odnośnika Ilość. Jednocześnie w ustawianiach stylu wybieram Brak zamiast domyślnego kołowego.

liczba elementów

Następnie wstawiam notatkę nazywając ją dowolnie, np. ilość, liczba wystąpień, liczba komponentów itp.

UWAGA! Nie można zostawić notatki obok widocznej liczby 4, gdyż po ukryciu tabeli oraz widoku złożenia znajdującego się obok arkusza – liczba 4 zniknęłaby.

Dlatego w edycji notatki klikam w liczbę 4, w ten sposób łącząc notatkę z liczbą wystąpień złożenia. Jednak jest to jedna notatka!

liczba elementów

Teraz należy ukryć widok złożenia oraz tabelę listy materiałów, spowoduje to automatyczne ukrycie liczby 4 wynikającej z odnośnika.

Można oczywiście dodawać nowe arkusze lub zastąpić komponent i po przesunięciu odnośnika (wcześniej trzeba pokazać ukryty widok) zmieni się liczba wystąpień.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.