Pokaż tylko standardowy format w rysunkach

Czy wiesz, że… ?

Zastanawiasz się pewnie, dlaczego po standardowej instalacji tworząc rysunki widzisz tylko pięć formatów (ISO), od A4 do A0. Tak się dzieje, jeżeli nie utworzysz i podepniesz własnych szablonów rysunku plus ewentualnie formatów rysunku.

Tak, to są dwa oddzielne typy plików, mające inne rozszerzenie (.*) i zapisane w innych lokalizacjach. Oczywiście odpowiadają też za inne ustawienia.

Dziś pokażę Ci, za co odpowiada opcja Pokaż tylko standardowy format.

Działa to na zasadzie skojarzenia odpowiednich formatek rysunkowych z wyborem standardu w opcjach. Jeżeli we Właściwościach dokumentu > Standard projektowania zmienisz domyślny Ogólny standard projektowania ISO przykładowo na DIN, to w rysunku…

Pokaż tylko standardowy format

przy zaznaczonej opcji Pokaż tylko standardowy format zobaczysz formatki od A4 do A0 (DIN).

Pokaż tylko standardowy format

Oczywiście w każdym momencie możesz odznaczyć tę opcję by uzyskać dostęp do wszystkich zapisanych formatów.

Pokaż tylko standardowy format

W Twoim szablonie możesz wybrać ustawić standard projektowania (ISO, DIN, JIS, BSI) itp. przez co uzyskasz automatyczne skojarzenie z formatami.

Tworząc rysunki, jeżeli wybrałeś DIN – zobaczysz arkusze standardowe DIN, jeżeli było to BSI – zobaczysz arkusze BSI itp.

pokaż tylko standardowy format

No dobrze, ale co wówczas jeżeli nie masz tyle szczęścia i twojego standardu (w Polsce PN) nie ma na liście?

Każdy z tych dostępnych standardów może być zmodyfikowany i zapisany jako własny standard. Robi się to we Właściwościach dokumentu > Standard projektowania.

Jednak nie musisz tego robić, wystarczy że zapiszesz własne formaty rysunku w wybranej lokalizacji. Domyślnie arkusze przechowywane są w katalogu C:/ProgramData/…/lang/…/sheetformat. Znajdują się tutaj wszystkie dostępne po instalacji formaty dla różnych standardów.

Pokaż tylko standardowy format

Tak jak pisałem wyżej, uzyskujesz do nich dostęp po odznaczeniu opcji Pokaż tylko standardowy format.

Pokaż tylko standardowy format

Jeżeli chciałbyś na liście zobaczyć tylko własne formaty to możesz usunąć wszystkie niepotrzebne. Ja jednak wolę utworzyć dodatkowy katalog, w którym zapisuję formaty według PN. Katalog ten oczywiście może być w dowolnej lokalizacji (również na serwerze) – ważne jest tylko zdefiniowanie do niego ścieżki.

Pokaż tylko standardowy format

I teraz mogę uzyskać już dostęp wyłącznie do interesujących mnie formatów.

pokaż tylko standardowy format

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.