Operacje przez obrót i problem z wymiarami średnic

Czy wiesz, że… ?

Wymiarując szkice przygotowane do obrotu, możesz podwoić wymiar po przesunięciu kursora poza oś. Jeżeli jednak szkic pozostawisz otwarty (np. zamieniając linię konturową na konstrukcyjną (pomocniczą), to podczas wyboru operacji Dodanie przez obrót pojawi się pytanie o zamknięcie szkicu. Potwierdzając TAK kontur zostanie zamknięty.

Uwaga. Zamknięcie nie polega na zamianie linii konstrukcyjnej na konturową, lecz na wstawieniu dodatkowej linii konturowej w miejscu pomocniczej.

 

Zakładając, że chcemy edytować szkic i wstawić nowe wymiary średnicowe, pojawia się problem polegający na tym, że nie widać niezbędnej linii pomocniczej. W takiej sytuacji można np. dorysować nową linię pomocniczą, można też usunąć linię konturową (przykrywającą linię pomocniczą) i wydłużyć linię znajdującą się pod spodem, po czym ponownie narysować linię konturową. W obu przypadkach linia pomocnicza niezbędna do wstawiania wymiarów średnicowych wystaje poza model umożliwiając dodanie tych wymiarów.

Istnieje jeszcze jeden sposób niewymagający zmian w szkicu. Otóż klikając prawym przyciskiem myszy na linii konturowej znajdującej się w środku, a następnie Wybierz inny, pojawi się możliwość wyboru jednej z dwóch linii.

Wystarczy wybrać linię pomocniczą i w odniesieniu do niej wstawić żądany wymiar.

Pamiętaj jednak, że najlepszą metodą jest takie narysowanie linii pomocniczej (środkowej), by nawet w sytuacji automatycznego zamknięcie szkicu linia pomocnicza zawsze wystawała poza obrys elementu. Pozwoli to bezproblemowo wstawiać wymiary średnicowe.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.