Odciśnięcie vs. Gniazdo – dwie zbliżone operacje SOLIDWORKS

Czy wiesz, że… ?

Operacjami pozwalającymi na odwzorowanie jednego elementu w drugim są Gniazdo oraz Odciśnięcie. Obie operacje znajdują głównie zastosowanie w projektowaniu form, gniazd formujących, odlewów, elementów termoformowanych itp. Nie mniej, szczególnie odciśnięcie, można stosować do przycinania elementów – nawet w konstrukcjach spawanych.

gniazdo solidworks

Gniazdo ma zastosowanie w złożeniach, gdzie w edytowanym (w kontekście – czyli w złożeniu) komponencie można odwzorować inne. UWAGA. Jeżeli żadna część nie będzie w edycji, Gniazdo dostępne z menu Wstaw > Operacje nie będzie aktywne.

Dodatkowo istnieje możliwość utworzenia luzu za pomocą skalowania – dokładnie tak samo jak na skurcz – czyli procentowo.

Odciśnięcie działa w częściach wieloobiektowych i pozwala na odjęcie wskazanej bryły/brył we wskazanym obiekcie docelowym. Tutaj także może być zdefiniowany luz, czyli przerwa pomiędzy obiektami, ale definiowana odległością a nie procentowo. Czyli możesz utworzyć dokładnie np. 0.5mm luzu pomiędzy obiektami.

W Odciśnięciu można bez zaznaczenia opcji Wytnij “oblać” jednym materiałem drugi. Oznacza to, że w obiekcie docelowym powstanie ściana o wybranej grubości otaczająca obiekt narzędzia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.