Obliczenie pojemności zbiornika/butelki dwoma sposobami

Czy wiesz, że… ?

Możesz szybko wyznaczyć pojemność zbiornika, butelki itp. korzystając z dwóch narzędzi. Warunek jest jednak taki, że geometria musi tworzyć zamkniętą bryłę. Skutkuje to tym, że w przypadku złożeń należy je zapisać jako część i zaślepić wszystkie otwory.

Dopiero teraz możesz wybrać jedno z dwóch rozwiązań.

Pierwszym z nich jest operacja Odciśnięcia, pozwalająca odwzorować obiekt płynu na zasadzie odjęcia obiektów. Wcześniej dowolną techniką tworzę obiekt rozłączny o wysokości zgodnej z poziomem napełnienia butelki.

Pamiętaj tylko o tym, że w wyniku operacji powstają obiekty płynu (wewnętrzny) oraz “odpad” (zewnętrzny) i dobrze jest od razu usunąć ten drugi. Odradzam ukrycie, ponieważ program uwzględnia w kalkulacji również obiekty ukryte!

 

Drugim, chyba łatwiejszym rozwiązaniem, jest użycie operacji Przecięcie. Wymaga wstawienia wcześniej płaszczyzny znajdującej się w miejscu poziomu płynu.

W tym przypadku powstaje jeden dodatkowy, którego wysokość ograniczona jest płaszczyzną. W związku z tym płaszczyzna może maksymalnie przylegać do górnej ściany szyjki butelki, ale nie może wystawać powyżej!

 

Mając wyodrębniony obiekt płynu należy go zaznaczyć i wybrać Oceń > Właściwości masy. Jeżeli nie zaznaczysz obiektu, program liczy sumaryczną objętość płynu oraz butelki (która będzie znikoma, ale jednak jest).

Możesz też w opcjach zmienić domyślną jednostkę na litry.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.