Narzędzie Krzywizna na karcie Oceń

Czy wiesz, że… ?

Jednym z wielu narzędzi diagnostycznych jest Krzywizna dostępna na karcie Oceń. Krzywizna pozwala określić jakość powierzchni, w szczególności czy nie ma gwałtownych odchyleń.

Krzywizna jest definiowana jako odwrotność promienia (1/promień) w bieżących jednostkach modelu. Domyślnie największa wyświetlana wartość krzywizny wynosi 1,0000 a najmniejsza 0,0010.

Wartość krzywizny rośnie wraz ze zmniejszaniem się promienia krzywizny, a odpowiednie kolory zmieniają się od czarnego (0,0010), poprzez niebieski, zielony aż do czerwonego (1,0000). Natomiast powierzchnia płaska ma zerową wartość krzywizny, ponieważ można przyjąć, że promienie płaskich ścian są nieskończone.

Jak to się ma w praktyce?

Jeżeli w modelu występują nagłe zmiany kolorów, model jest niedokładny. Innymi słowy, brak w takim miejscu stycznego przejścia. Takie obszary należy poprawić.

krzywizna

Innym dobrym przykładem na niedoskonałości powierzchni są modele przekonwertowane z siatki w procesie konwersji w SkanTo3D. Dlatego takie modele wprost nie nadają się do użycia, być może poza wydrukami 3D. W normalnej sytuacji należy modele wygładzić.

krzywizna

A teraz przykład poprawnego modelu. Oczywiście występują tutaj zmiany kolorów, ale są płynne. krzywizna

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.