Model przekonwertowany ze skanu 3D – jak sprawdzić jakość?

Czy wiesz, że… ?

Obecnie technologia skanowania 3D jest coraz bardziej popularna. W związku z tym firmy zlecają odtworzenie detali poprzez skanowanie, co jest szczególnie przydatne w przypadku skomplikowanych kształtów trudnych do zmierzenia.

Skanowanie umożliwia też weryfikację jakości poprzez nałożenie skanu na źródłowy plik 3D CAD.

Dzisiaj dwa słowa o tym, co otrzymujemy w wyniku skanowania.

Po zeskanowaniu/zmierzeniu elementu otrzymujemy chmurę punktów lub siatkę trójkątów (czyli połączonych punktów). Następnie w specjalnym oprogramowaniu dołączonym do skanera lub w oddzielnej aplikacji konwertujemy siatkę na powierzchnię. Powierzchnie otrzymane w wyniku konwersji mogą mieć różną jakość. Zazwyczaj programy dołączone do skanerów generują dobrej jakości powierzchnie – na pewno lepsze, niż te wygenerowane za pomocą dodatku SOLIDWORKS ScanTo3D.

Jednakże taka powierzchnia lub bryła składa się z dziesiątek łatek, które tylko na pierwszy rzut oka wydają się wygładzone.

konwertowana powierzchnia

W rzeczywistości na granicach łat mogą powstawać mikroodchylenia. Taki gotowy przekonwertowany model powierzchniowy/bryłowy nadaje się do wydruku 3D, ale nie nadaje się do wykonania formy wtryskowej. Wszystkie niedoskonałości byłyby widoczne.

konwertowana powierzchnia

Jakimi narzędziami możesz to zweryfikować?

Jednym z podstawowych narzędzi analitycznych dostępnych na karcie Oceń jest Zebra.

zebra

Kolejnym pomocnym narzędziem jest Krzywizna, pozwalająca wykryć nagłe zmiany krzywizn na sąsiadujących ścianach.

krzywizna ściany

I jeszcze jedno narzędzie – Analiza odchylenia. Wymaga zaznaczenia krawędzi w celu oceny, czy istnieje gładkie (styczne) przejście czy z załamaniem.

analiza odchylenia

Na przykładzie takiego przekonwertowanego modelu jak wyżej, można łatwo stwierdzić, że model nie jest idealny. Do niektórych celów będzie wystarczający, a do innych konieczne będzie zbudowanie geometrii na nowo. To wymaga jednak biegłej znajomości modelowania powierzchniowego.

konwersja skanu

Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką to odsyłam do specjalistycznej książki na ten temat: https://solid-podreczniki.pl/produkt/solidworks-2014-modelowanie-powierzchniowe/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.