Kiedy automatyczna relacja szkicu nie zostanie wstawiona?

Czy wiesz, że… ?

Domyślnie w SOLIDWORKS w Ustawieniach szkicu włączone są Automatyczne relacje. Osobiście nie wyobrażam sobie pracy bez włączonej tej opcji.

Automatyczne relacje pozwalają dodawać relacje (np. pionowo, poziomo, prostopadle, równolegle itp.) w trakcie rysowania.

automatyczne relacje

Jednak nie zawsze relacja taka będzie wstawiona. Przykład zamieszczam poniżej.

Podczas rysowania okręgu zbliżam się kursorem do krawędzi, program wyświetla relację Styczne w białym kwadraciku. Kolor biały oznacza, że relacja nie zostanie utworzona. Gdyby relacja wyświetliła się w żółtym kwadracie, zostałaby automatycznie dodana.

Więc w poniższym przykładzie relacja nie została dodana (po lewej), natomiast została później dodana ręcznie po zaznaczeniu krawędzi oraz okręgu z CTRL. Po dodaniu relacji wyświetlają się one w zielonym kwadracie – są to kolory domyślne.

automatyczne relacje

Więc co można zrobić, by relacja automatycznie została dodana? Otóż gdyby na krawędzi został utworzony szkic (np. poprzez konwersję), to podczas rysowania okręgu program utworzy oczekiwaną relację!

automatyczne relacje

Identycznie będzie podczas rysowania liniami szkicu. Odniesienia szkicu do punktów środkowych lub końcowych sygnalizowane są relacją na białym tle. Czyli po zatwierdzeniu szkicu takiej relacji nie będzie i trzeba ją dodać ręcznie.

automatyczne relacje automatyczne relacje

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.