Jak zapisać plik SOLIDWORKS do starszej wersji?

Czy wiesz, że… ?

Temat bardzo często pojawiający się wśród użytkowników SOLIDWORKS – czy da się zapisać plik do starszej wersji?

Odpowiedź brzmi:

NIE!

Nie ma możliwości zapisu plików z całą historią do starszej wersji. Jedyna możliwość otwarcia nowszych plików istnieje w wersji o jedną wstecz od tej, w której zapisujemy piki. Jednak w tym przypadku też nic to nie wnosi, ponieważ plik nie posiada historii, jedynie informacje “Plik z przyszłej wersji”. Ponadto wersja starsza musi mieć ostatniego SP (service packa).

To jak można zapisać plik, aby można go było otworzyć w starszej wersji?

Bardzo często pojawiają się odpowiedzi: należy zapisać w *.step lub *.iges.

NIE!

Nie należy zapisywać w tzw. formatach otwartych (neutralnych), ponieważ zapisując i ponownie otwierając pliki mogą pojawić się błędy wynikające z translacji. Ponadto cały proces jest czasochłonny. W przypadku skomplikowanych części/złożeń może ten proces zająć mnóstwo czasu i wymaga mocnego komputera.

Zapisanie zabiera czas:

Otwarcie zabiera czas.

Jedyny słuszny wybór to zapisanie w formacie PARASOLID, który jest dla SOLIDWORKS formatem natywnym, gdyż program oparty jest na jądrze parasolid.

Ponieważ jest to naturalny plik dla SOLIDWORKS, jego zapisanie trwa o wiele szybciej, również otwarcie nie wymagające translacji odbywa się bardzo szybko. W ogóle nie pojawia się okno przetwarzania i budowy modelu. Dzięki tej metodzie można otworzyć pliki w dowolnej starszej wersji programu!

Dlatego zapisując plik do starszej wersji należy wybrać format parasolid x_t.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.