Jak sprawdzić liczbę powtórzeń w szyku innym niż wzór wypełnienia?

Czy wiesz, że… ?

Tylko jeden szyk o nazwie Wzór wypełnienia wyświetla jako tylko do odczytu liczbę powtórzeń w szyku. Nieraz ten parametr jest niezwykle istotny.

liczba otworów

Wyobraź sobie wiele otworów, które będą wiercone pod PCB, albo otwory do nitowania – wtedy musisz znać ich liczbę. Jak sobie z tym poradzić?

Poznaj moją metodę.

W modelu z otworami wybieram polecenie Usuń ścianę > Usuń. Narzędzie to znajdziesz w menu Wstaw > Ściana lub pod prawym przyciskiem po rozwinięciu menu. Zaznaczam ściany po obu stronach i usuwam je. W ten sposób model bryłowy zamienił się w powierzchniowy.

liczba otworów

Jeżeli model byłby płaskim arkuszem, to po usunięciu dwóch ścian liczba otworów wynosi tyle, ile znajduje się w nawiasie okrągłym minus 1. Zwróć uwagę, iż w prezentowanym przykładzie oprócz okrągłych otworów znajdują się również inne wycięcia. Trzeba te powierzchnie ręcznie odjąć.

liczba otworów w szyku

Jeżeli chcesz obliczyć liczbę wystąpień we wskazanym miejscu, możesz włączyć filtry (F5) i zaznaczyć obiekty powierzchniowe. Następnie zaznacz ramką/lassem otwory i dodaj pod prawym przyciskiem do folderu. W drzewie pojawi się Podfolder a w nim wyświetlona zostanie liczba obiektów powierzchniowych, czyli szukanych otworów.

liczba otworów

Ktoś mógłby zapytać, po co tak robić?

Jest to metoda uniwersalna, możesz z jej pomocą sprawdzić liczbę powtórzeń dowolnego układu, również plikach importowanych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.