Jak rysować rurociągi nie mając dodatku Routing?

Czy wiesz, że… ?

W dodatku Routing rysowanie rurociągów jest zautomatyzowane. Oczywiście wymaga wcześniej skonfigurowania i przygotowania bibliotek komponentów.

rysowanie rur

Ale wiele firm nie posiada tego dodatku, a rury musi rysować.

Po narysowaniu ścieżki stajemy przed wyborem operacji. Ta ścieżka może być szkicem 2D, szkicem 3D lub mieszanym – to jest wspólna baza dla wszystkich operacji (w Routingu też bazujemy na szkicach 3D).

Jeżeli wybierzesz Wyciągnięcie po ścieżce, możesz od razu wybrać Profil kołowy (od wersji SW 2016 i opcję Cienka ścianka. W tej operacji nie ma możliwości podziału wyciągnięcia na odcinki proste oraz kolanka. Całość jest jednym obiektem.

rysowanie rur

 

Wybierając z kolei Człon konstrukcyjny na karcie Konstrukcje spawane, można wybierać przekroje profili z biblioteki. Jeżeli podczas zaznaczania szkicu zaznaczysz Scalaj obiekty segmentów łuku – program połączy kolanka z odcinkami prostymi, traktując całość jako jeden obiekt bryłowy.

rysowanie rur

Która opcja jest lepsza? Moim zdaniem zdecydowanie Konstrukcje spawane, gdyż pozwalają automatycznie wyliczyć długości rur danego typu. Jednocześnie można tworzyć wyciągnięcia ze scalaniem (jako rury gięte) oraz bez scalania. Jedynym minusem w stosunku do Wyciągnięcia po ścieżce jest brak możliwości wyciągania po Splajnach.

rysowanie rur

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.