Element blaszany – trzy metody, zbliżony efekt, ale czy na pewno?

Czy wiesz, że… ?

Do wykonania jest rynna blaszana, w której zaślepka trójkątna jest oddzielną bryłą. Jaki jest najlepszy sposób? Pokażę Wam trzy rozwiązania.

  1. Metoda z wyciągnięciem po profilach.

Wymaga narysowania linii w dwóch oddzielnych szkicach. Z jednej strony wystarczy jedna linia, po przeciwnej stronie dwie linie pod kątem, dodatkowo zaokrąglone. Niestety takie rozwiązanie nie pozwoli uzyskać zamierzonego efektu.

Żeby zgięcie wyciągnięte po profilach wyszło poprawnie, należy wstawić dwa dodatkowe punkty podziału szkicu. W ten sposób program połączy kolejne punkty szkicu wirtualnymi łącznikami i uzyskasz efekt wypłaszczenia. Jeżeli masz wątpliwości co do działania, użyj chwilowo wyciągnięcia po profilach powierzchni, i zaobserwuj łączniki (możesz pod prawym przyciskiem wybrać Pokaż wszystkie łącza).

Pamiętaj także o dodaniu promienia po drugiej stronie, gdyż szkicu z ostrym wierzchołkiem nie możesz użyć.

Dopiero teraz ta operacja ma sens. Nie mniej używając opcji Kształtowany nie da się wyświetlić linii gięć. Druga opcja Zagięty przy takich parametrach nie zadziała.

2.Metoda dwa to odgięcie bazowe plus odgięcie krawędzi.

W pierwszym kroku wstawiam płaszczyznę i rysuję na niej trójkąt. Szkic te posłuży do utworzenia odgięcia bazowego.

Następnie odginam krawędź wybierając Równolegle do ściany (odnosząc się do narysowanego wcześniej trójkąta). Długość odgięcia definiuje wierzchołek wspomnianego trójkąta.

Powtarzam procedurę po drugiej stronie, wcześniej tworzę małe podcięcie w narożniku. Jeżeli blacha zbiega się do ostrego wierzchołka, nie da się odgięcia odbić lustrem, gdyż zgięcia na siebie nachodzą.

Ostatnim etapem jest odcięcie naddatków. Wykorzystuję prostokąt i wycinam przez wszystko z opcją Wytnij na odwrót oraz Cięcie prostopadłe.

Blacha zarówno ta jak i wykonana pierwszą metodą oczywiście się rozkłada.

3. Ostatni sposób. Skoro mamy rozwinięcie płaskie, to można by odwrócić proces. Z resztą tak się postępuje konwertując rysunki płaskie blach na modele 3D – możesz się z tym zapoznać w moim podręczniku>>>.

Poprzez odwrócenie procesu rozumiem utworzenie dwóch zgięć na modelu płaskim arkusza. Trzeba narysować linię odpowiadającą linii gięcia, a następnie musisz wybrać Szkic zgięcia. Kąt trzeba niestety wyliczyć (lub zmierzyć) w istniejącym modelu trójkątnym. I trzeba operację powtórzyć, gdyż w jednym kroku nie można narysować dwóch linii, które mogą się przeciąć.

Oczywiście to nie są jedyne trzy metody, jest np. możliwość wykonania takiej blachy poprzez konwersję z modelu 3D. I o ile sama konwersja jest prosta, bo należy zaznaczyć dwie krawędzie do odgięcia, to przygotowanie modelu może być dla niektórych skomplikowane. Ja wykonałem model za pomocą powierzchni łącząc linie szkicu 3D.

konwertuj na arkusz blachy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.