Elastyczne komponenty w złożeniach – czy mają sens?

Czy wiesz, że… ?

W poprzedniej wersji SOLIDWORS pojawiło się nowe rozwiązanie – Elastyczne komponenty. Operacja ta pozwala pokazać odkształcenie komponentu w czasie rzeczywistym. Tak naprawdę nie jest to do końca prawdą…

Przeczytaj poniżej, dlaczego.

W starszych wersjach programu nie było takiej funkcji, a mimo to można było utworzyć elastyczne komponenty.

Żeby wykonać komponent odkształcający się, musi posiadać powiązania kontekstowe. Jest to wymóg konieczny, niezależnie od tego, w jakiej wersji SOLIDWORKS jest projektowany. W zależności od rodzaju komponentu należy odpowiednio powiązać szkice z innymi ruchomymi komponentami. Przykład taki opisałem tutaj: solidworks-2020-modelowanie-czesci-zlozenia-oraz-rysunki/ lub w wersji angielskiej solidworks-2021-part-modeling-assemblies-and-drawings/.

W tym przypadku elastycznym komponentem jest sprężyna. Szkic ścieżki jest powiązany z jednej strony z nieruchomą nakrętką, a z drugiej z ruchomą dźwignią.

elastyczny komponent

Taka część po zatwierdzeniu będzie elastyczna. Oznacza to, że po zmianie położenia dźwigni i przebudowie, sprężyna się odkształci. Konieczna jest jednak każdorazowa przebudowa!

A teraz weźmy pod uwagę Elastyczny komponent. Jeżeli część została tak narysowana, że spełnia warunki bycia elastycznym, należy kliknąć na tej części i wybrać z menu kontekstowego Uelastycznij część.

flexible component

Wówczas pojawi się okno, w którym należy wskazać kontekstowe powiązania. Elastyczne odniesienia powinny być zgodne z tymi, które zostały utworzone w momencie definiowania części.

flexible component

Po zatwierdzeniu możesz przesunąć ruchomy komponent. Może pojawić się ostrzeżenie o wpływie elastycznych komponentów na wydajność. Zależy to oczywiście od ich stopnia skomplikowania. Wybieram automatyczną aktualizację.

elastyczny komponent

Żeby wyłączyć elastyczność należy ponownie kliknąć na komponencie i z menu kontekstowego wybrać Usztywnij część.

Różnice w obu metodach.

Tworząc standardowe elastyczne części w wersjach SOLIDWORKS przed 2020, trzeba po każdej zmianie położenia przebudować złożenia żeby odświeżyć podgląd.

Jeżeli utworzysz Elastyczny komponent za pomocą nowej funkcji, nie musisz przebudowywać cały czas. Ale i tak odkształcenie nastąpi dopiero po zwolnieniu myszki. Czyli nie jest widoczne w czasie rzeczywistym podczas przeciągania komponentu. Gdyby tak było, różnica pomiędzy tymi rozwiązaniami byłaby niezaprzeczalna.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.