Dlaczego z konwersji skanu nie możesz otrzymać ostrych krawędzi?

Konwertowanie chmury punktów lub siatki stl na powierzchnię może stanowić pewne wyzwanie. Z pewnością ma to miejsce, kiedy skanowany detal zawiera wiele ostrych krawędzi.

Po prostu podczas konwersji następuje aproksymacja punktów próbkowania. Inaczej mówiąc, jeżeli generator łącząc punkty tworzy powierzchnię, to w miejscu ostrej krawędzi powstanie “górka”, a powierzchnia będzie wygładzona.

scanto3d

Najłatwiej to zobrazować za pomocą splajnu, którym łączymy punkty rozstawione w pewnej odległości. Odległość ta jest odpowiednikiem rozdzielczości skanowania w 3D. Jeżeli taki ostry wierzchołek odwzorujemy jednym splajnem, zawsze przed wierzchołkiem będzie lekkie zapadnięcie, a w samym wierzchołku górka. Jeżeli jednak narysujemy dwa splajny stykające się w wierzchołku – powstanie ostra krawędź.

scanto3d

Odpowiednikiem takiego rozwiązania w środowisku SOLIDWORKS byłoby użycie Tworzenia sterowanego. Program odtwarza powierzchnie (np. płaska, okrągła, nurbs) generując je z naddatkiem. Następnie można je wzajemnie przycinać, co pozwala na uzyskanie ostrych krawędzi. Minusem tego rozwiązania jest to, że nie do każdego rodzaju konwersji ten typ tworzenia się nadaje.

scanto3d

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.