Dlaczego nie można wstawić dodatkowego punktu splajnu?

Czy wiesz, że… ?

Splajn to użyteczne narzędzie pozwalające narysować skomplikowany kształt. Przydaje się również podczas napraw importowanych powierzchni oraz podczas konwersji skanów 3D.

Istnieją dwa typy splajnów, standardowy oraz oparty na wieloboku, tzw. Splajn stylu. Jednak częściej używany jest zwykły splajn oparty na punktach. W takim splajnie może się zdarzyć, że trzeba wstawić dodatkowy punkt w celu lepszej kontroli krzywizny.

wstaw punkt splajnu

Ale czasem takiego punktu nie da się wstawić. Dlaczego?

W każdym punkcie splajnu znajduje się Uchwyt splajnu, służący do kontroli długości styczności oraz kąta. Jeżeli za pomocą uchwytów modyfikujesz splajn, to w pewnej odległości od punktu splajnu pozostaje on pod wpływem sterowania uchwytu. Wówczas wstawienie dodatkowego punktu w takim obszarze będzie niemożliwe.

wstaw punkt splajnu

Rozwiązaniem może być włączenie polecenia Rozluźnij splajn, które powoduje redukcję obszaru pozostającego pod wpływem uchwytów.

wstaw punkt splajnu

Zaznaczam, iż rozluźnienie nie jest gwarancją możliwości wstawienia punktu. Jedynie w sytuacji znacznego “naprężenia” splajnu znacząco zwiększa taką możliwość. Jeżeli uchwyty splajnu nie były aktywowane, prawdopodobieństwo wstawienia nowego punktu w pobliżu istniejącego jest o wiele większe.

wstaw punkt splajnu

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.