Brakujący folder biblioteki projektu Design Library

Czy wiesz, że… ?

Spotkałem się w kilku firmach z brakującym folderem biblioteki projektu Design Library. Nie do końca to rozumiem, ponieważ w mojej ocenie jest to ważny folder, zawierający wiele gotowych rozwiązań. Można również tworzyć własne np operacje z biblioteki, zapisywać gotowe adnotacje czy pliki.

Pisałem o tym tutaj:

Operacje z biblioteki automatyzują powtarzalne czynności w branży meblowej

Możesz również to obejrzeć poniżej.

No dobrze, wiemy już, iż ten folder jest przydatny. Dlaczego go nie widać po zainstalowaniu SOLIDWORKS? Tego nie wiem, mogę się jedynie domyślać, że zadbał o to dział IT lubiący mieć nad wszystkim kontrolę. Tak samo jak IT często uniemożliwia utworzenie własnych właściwości dostosowanych (w pliku properties.txt) lub profili konstrukcji spawanych ze względu na brak uprawnień zapisu. To niby jest odrębna kwestia, ale z punktu widzenia użytkownika SOLIDWORKS uniemożliwia wykorzystanie wszystkich możliwości programu. Nie wiem dlaczego decyduje o tym jakiś informatyk, nie mający zazwyczaj pojęcia o SOLIDWORKS…

A wracając do głównego wątku – nie ma folderu Design Library, to trzeba go dodać.

Są dwie możliwości:

  1. Poprzez dodanie w Opcjach > Lokalizacje plików.
  2. Lub wybierając Dodaj lokalizację plików bezpośrednio w oknie biblioteki.

program datadesign library

Oczywiście żeby wskazać ścieżkę, musisz ją znać. Jest to: C:\ProgramData\SOLIDWORKS\SOLIDWORKS 2021\design library.

Niestety standardowo nie widać folderu ProgramData, ponieważ należy on do kategorii systemowych i jest ukryty. Musisz więc go pokazać.

Wybierz Opcje folderów (1) a następnie zakładkę Widok (2). Odszukaj Ukryte pliki i foldery i wybierz Pokaż ukryte pliki, foldery i dyski. Teraz możesz wskazać ścieżkę do dodania folderu biblioteki.

design library

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.