Czy wiesz, że… ?
Zobacz, w jaki sposób poprawnie zdefiniować Wyciągnięcie po profilach.
Operacja ta pozwala utworzyć wyciągnięcie pomiędzy profilami, którymi mogą być szkice, krawędzie brył/powierzchni lub ściany. Dodatkowo możesz określić krzywe prowadzące, jednak nie są one wymagane. W samej operacji można ustawić tzw. powiązania początkowe i końcowe oraz różny typ wpływu krzywych.
Jeżeli chcesz wyciągnąć geometrię pomiędzy dwoma profilami (dla zobrazowania przyjmijmy, że są to okręgi), to nie wystarczy zaznaczyć tych szkiców w polu Profile. W takim przypadku nie mamy pewności, że w każdym miejscu przekroju jest idealny okrąg. W zasadzie można założyć, że nie będzie to okrąg!
Dzieje się tak dlatego, że następuje mimowolne skręcenie wirtualnego łącznika pomiędzy profilami. Ręcznie ustawiając nie da się tego zrobić idealnie.
W przypadku bardziej złożonym ewentualne skręcenie może mieć większy wpływ na powstałą geometrię.
Jakie rozwiązanie można zastosować w takim przypadku?
- Rozwiązanie numer jeden polega na dorysowaniu krzywych prowadzących. W zasadzie wystarczy jedna krzywa, żeby wyrównać siatkę, jednak w przypadku symetrycznych kształtów krzywe powinny być rozmieszczone symetrycznie.
2. Rozwiązaniem numer dwa jest podział profili. Jeżeli profilami są szkice, to możesz to zrobić klikając prawym przyciskiem na szkicu > Narzędzia szkicu > Podziel elementy. W przypadku ścian stosuje się linię podziałową.
Pamiętaj jednak, że podział musi być wykonany w każdym ze szkiców w analogicznym miejscu. Druga sprawa, okrąg czy np. elipsę dzielimy minimum na dwa segmenty. To znaczy, że nie da się wstawić jednego punktu podziału!