Mniej znane metody przenoszenia komponentów w złożeniach

Czy wiesz, że… ?

W złożeniach, jedną z podstawowych rzeczy jest przenoszenie komponentów. Możesz to zrobić na wiele sposobów, np. za pomocą lewego przycisku myszy, w ogóle bez włączania polecenia Przenieś/Obróć.

przenieś komponent

Ale czy znasz inne możliwości?

Po włączeniu Przenieś komponent, możesz wybrać z listy rozwijalnej kilka opcji. Swobodnego przeciągania nie ma co omawiać, bo jest tym samym co powyżej – czyli można przesuwać część dowolnie w środowisku 3D. Jest to domyślna metoda przenoszenia, a ponieważ identycznie można to robić lewym przyciskiem myszy, to chyba nikt z niej nie korzysta.

  1. Wzdłuż XYZ złożenia – pozwala przemieszczać komponent po kierunkach X, Y, Z, gdzie odniesieniem jest triada układu 3D złożenia.Żeby zmienić kierunek, należy zatrzymać przesuwanie i wykonać ruch wzdłuż innej osi.

przenieś komponent

2. Wzdłuż elementu – powala zaznaczyć krawędź, ścianę by przesuwać liniowo (wzdłuż krawędzi) lub na płaszczyźnie (po zaznaczeniu ściany płaskiej).

przenieś komponent

3. Po delcie XYZ – należy wpisać wartości (+ – ) w poszczególnych polach odpowiadającym kierunkom X,Y,Z i wcisnąć Zastosuj. Uwaga! jeżeli klikniesz kolejny raz Zastosuj, program przeniesie komponent kolejny raz i tak dalej. Więc jeżeli się pomylisz i chcesz wycofać przeniesienie, wpisz tę samą wartość z przeciwnym znakiem i Zastosuj.

przenieś komponent

4. Do pozycji XYZ – ta metoda będzie lepsza, jeżeli znasz pozycję docelową. Wówczas wpisujemy wartości X,Y,Z wybierając Zastosuj. Referencją pozycji docelowej jest pojawiający się układ 3D w początku układu współrzędnych.

przenieś komponent

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.