Definiowanie naddatku na obróbkę w blachach

W arkuszach blach, w zależności od metody wycinania (laser, drut, waterjet, itp.) należy przewidzieć odpowiedni naddatek. Nie chodzi oczywiście o naddatek na gięcie (tzw. współczynnik k)m tylko dodatkowy materiał po obrysie.

W jaki sposób możesz to uzyskać?

Metoda 1. Odsunięcie ścian.

Za pomocą operacji Przenieś ścianę należy odsunąć ściany, po których nastąpi wcięcie o wymaganą wartość. Najlepszym sposobem, żeby nie zaznaczać ręcznie wszystkich ścian jest zaznaczenie jednej z nich, następnie wybranie Ctrl + A w celu zaznaczenia wszystkich ścian w modelu. Oczywiście odsuwamy tylko ściany otworów lub ściany zewnętrzne – więc dwie ściany górną i dolną należy usunąć z wyboru.

naddatek blachy

naddatek blachy

 

 

Metoda 2. Odsunięcie szkicu.

W momencie, kiedy arkusz blachy jest rozłożony, możesz wstawić na górnej ścianie szkic i odsunąć o zadaną wartość. W tej metodzie nie modyfikujemy fizycznie modelu 3D. Następnie podczas zapisywania pliku w formacie DXF należy wybrać szkic zamiast geometrii modelu i gotowe!

naddatek blachy

naddatek blachy

 

Bonus. Costing.

Dodatek Kalkulacja kosztów Costing służy do obliczeń kosztów produkcji m.in. blach w oparciu o predefiniowane koszty poszczególnych operacji technologicznych. Jedną z funkcjonalności dodatku jest właśnie możliwość zdefiniowania naddatku ramki granicznej albo samej blachy. Niestety takiego czarnego konturu nie można zapisać, ale powstały naddatek można wykorzystać do obliczenia kosztów produkcji lub obróbki blachy.

costing

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.