Kontroler wiązań – do czego służy i jak działa?

Czy wiesz, że… ?

W złożeniach mamy do dyspozycji narzędzie o nazwie Kontroler wiązań, służące do manipulowania w czasie wiązaniami wpływającymi na ruch komponentów.

Działa na zasadzie dodawania kolejnych kroków w czasie, w których to krokach definiuje się wartości liczbowe wiązań wczytanych wcześniej do kontrolera. Na podstawie zapisanych pozycji można tworzyć animacje i zapisywać je w plikach *.avi. W ten sposób można uniknąć tworzenia konfiguracji do zarządzania ruchem.

Kontroler wiązań jest zintegrowany z badaniami ruchu, dzięki czemu można używać go podczas Animacji na podstawie zdefiniowanych pozycji.

Kontroler obsługuje następujące typy wiązań:

  • Kąt
  • Odległość
  • Limit kąta
  • Limit odległości
  • Szczelina (Odległość wzdłuż szczeliny oraz procent)
  • Szerokość (Wymiar, Procent)

Żeby włączyć narzędzie wybieramy menu Wstaw > Kontroler wiązań. Następnie należy dodać wiązania do sterowania poprzez jednorazowe kliknięcie.

Kontroler wiązań

Teraz w pozycji początkowej (czas zero) należy określić wartości wiązań. W prezentowanym przykładzie są to dwa kąty. Po określeniu wartości dodajemy nową pozycję i ponownie wprowadzamy wartości liczbowe w czasie.

Kontroler wiązań

 

Każda pozycja może być edytowana, usunięta itp. Należy pamiętać, że w przypadku edycji i zmiany wartości należy je odświeżyć. Na samym dole możesz sterować odtwarzaniem powstałej animacji, a w razie konieczności możesz ją zapisać.

Po zatwierdzeniu Kontroler wiązań znajduje się pod folderem Wiązania. Możesz w tym miejscu wrócić do edycji lub przełączać pozycje z listy rozwijalnej.

Kontroler wiązań

 

Narzędzie to idealnie sprawdzi się podczas przygotowania animacji pokazującej zakres ruchu robotów przemysłowych, wysięgników przegubowych i wielu innych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.