Edytujesz części w złożeniu? Poznaj jak działa Przezroczystość złożenia

Czy wiesz, że… ?

W momencie edycji komponentu w złożeniu, pojawia się kilka wizualnych znaków o tym świadczących. Jest to narożnik potwierdzający, niebieski kolor edytowanej części w drzewie oraz przezroczystość. I właśnie tego elementu dotyczy dzisiejszy wpis.

Domyślnym ustawieniem SOLIDWORKS jest Wymuś przezroczystość. Oznacza to, że tylko edytowana część jest nieprzezroczysta, pozostałe są przezroczyste. Niestety ma to wpływ na wydajność, gdyż przezroczystość jest bardziej pamięciożerna niż tryb cieniowany.

przezroczystość złożenia

Załóżmy jednak, że w złożeniu dwa komponenty zostały wyświetlone jako przezroczyste. Następnie edytujemy inny komponent.

przezroczystość złożenia

Wówczas po wybraniu Wymuś przezroczystość tylko te dwa komponenty będą w trybie przezroczystym.

przezroczystość złożenia

Kolejna możliwość to Nieprzezroczyste – osobiście najczęściej z tej opcji korzystam. Żaden komponent nie będzie przezroczysty, dokładniej wszystko widać, działa to bardziej wydajnie, ale pewne elementy po prostu mogą nie być widoczne.

przezroczystość złożenia

Dodatkowo zwrócę uwagę na dwa istotne ustawienia. Otóż w opcjach i dalej Wyświetlaj możesz określić poziom przezroczystości – domyślnie wynosi około 90%.

przezroczystość złożenia

Drugim ważnym ustawieniem jest ustawienie Wysokiej jakości dla przezroczystości. Tę opcję znajdziesz w zakładce Wydajność.

przezroczystość złożenia

Po wyłączeniu wysokiej jakości przezroczyste ściany (po lewej) będą wyświetlane za pomocą jednolicie rozmieszczonych punktów – pikseli (po prawej). Wizualnie wygląda to gorzej, ale poprawia wydajność.

wysoka jakość przezroczystości

 

Zobacz także, w jaki sposób wybierać elementy przez przezroczyste ściany:

Wybieranie przez przezroczyste ściany

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.