Różnica pomiędzy Nowym widokiem a Migawką

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czym różni się Nowy widok od Migawki?

Oba rozwiązania stosuje się do zapisania konkretnego położenia obiektów w układzie 3D.

Jednak te dwa narzędzia nieco się różnią. Przede wszystkim Migawka dostępna jest wyłącznie w złożeniach, a Nowy widok można stosować również w częściach, a nawet w rysunkach (używając obrotu w 3D można zapisać Nowy widok).

Migawka ponadto przechwytuje informację o stanie wizualnym komponentów, czyli jeżeli są ukryte komponenty lub w stanie przezroczystości – Migawka ten fakt przechwyci. Przydatne to będzie w dużych złożeniach, gdzie np. pracujesz nad wybranym fragmentem i w tym celu ukryjesz sąsiednie komponenty. Łatwo możesz wrócić do tego położenia w późniejszym okresie.

Migawka znajduje się na karcie Wyglądów > Scena, światła i kamery. Można ją również szybko wykonać używając wbudowanego skrótu Alt + Spacja.

Nowy widok można – jak wspomniałem – stosować w częściach, złożeniach i rysunkach. Polecenie znajdziesz w oknie Orientacja widoki lub po wciśnięciu Spacji (Orientacja).

Stosuje się je wyłącznie w celu przechwycenia położenia detalu, np. pod kątem dokumentacji technicznej lub w trakcie renderowania.

Każde z powyższych po wykonaniu można odnaleźć w oknie Orientacja widoku (w tzw. wyświetlaczu przezroczystym – czyli pasku narzędziowym widocznym na środku), lub po wciśnięciu Spacji , gdzie dodatkowo można widoki usuwać lub zapisywać.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.